Atrakcje nad morzem
TRZĘSACZ
Ruiny kościoła Trzęsacz
Kościoł pw.Miłosierdzia Bożego
Zespół pałacowo-parkowy, Stadnina koni
Gryficka Kolej Wąskotorowa
Taras widokowy, zejścia na plażę
Festiwale Muzyki Instrumentalnej
Paralotnie
Foki nad morzem
Ruiny kościoła Trzęsacz
Główną atrakcją Trzęsacza jest zabytek na skalę europejską - są to ruiny kościoła na klifie, które przypominają o niszczycielskiej działalności morza. Już tylko ostatnia ściana kościoła nie została zabrana przez morze. Jest ona odnowiona i pieczołowicie chroniona m.in poprzez profesjonalne zabezpieczenie klifu.
Kościół pw.Św.Mikołaja w Trzęsaczu nad morzem pochodzi z początku XIV wieku. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z 1331r, z kronik parafialnych. Według kroniki prowadzonej przez pastora Gradesa - ten średniowieczny kościół był jedną z trzech pierwszych światyń wybudowanych na wybrzeżu podczas misji chrystianizacyjnych Ottona z Bambergu.
Kościół był w znacznej odległości od morza, pośrodku osady, w dodatku w jej najwyższym punkcie. Kościół był zbudowany na planie prostokąta, miał dwuspadowy dach. Ściany wymurowano z cegły gotyckiej, z białymi ścianami wewnątrz.
W 1772r. kościół był już bardzo blisko klifu, wówczas osunęła się część cmentarza przykościelnego. W 1806r. budynek znajdował się juz tylko 48 stóp pruskich od klifu, w 1835r. odległość ta zmalała do 12 metrów! 2 sierpnia 1874r. odprawiona została ostatnia msza w kościele i został on ostatecznie zamknięty.
Niezabezpieczona przed niszczycielską siłą Bałtyku, światynia stopniowo osuwała się do morza. W Wielki Czwartek 1900r. osunął się fragment jednego pilastru. Rok później, na Wielkanoc runęła cała północna ściana. 31 marca 1909r. odpadł wschodni szczyt, a w grudniu 1913r. zachodnie ramię. W 1922r. runęło wejście do kościoła, a w 1930r. - fragment prezbiterium. W 1956r. osunął się południowo-zachodni fragment, a w 1973r. - południowo-wschodnia część prezbiterium. W 1994r. osunęła się część ściany południowej...
Dopiero w 2001r., dzięki staraniom władz samorządowych i współpracy z Fundacją "Ratujmy Trzęsacz" podjęto działania zmierzające do zabezpieczenia ruin. Jeszcze w tym samym roku wykonano nowy fundameny pod ruiny i wzmocniono jego posadowienie poprzez dwie pionowe kolumny wapienni-cementowe i ukośną kotwę gruntową o dł.15m. Dodatkowo zaqbezpieczono ściany i podstawę klifu techniką gabionową (kosze z materiałem kamiennym).
Dzięki temu możemy do dziś obejrzeć ostatni fragment południowej ściany kościoła - jedyny tego typu zabytek w Europie.